Co jíst a pít ve Florencii

Mám rád jídlo a víno a na cestách si obojího rád užívám, čím jiným tedy začít, než krátkým článkem o gastronomických specialitách perly Toskánska.

Florencie je kolébkou renesance a dokonce italského jazyka, o což se postaral Dante svou Božskou komedií. Italština totiž vznikla jako lidová verze latiny a právě Danteho rozsáhlé dílo položilo základy a nastavilo normu pro tento jazyk. O historii Florencie psát nechci, na to by tento článek nestačil. Jen stručně – založena byla Římany už před naším letopočtem, největší slávy dosáhla za vlády rodu Medicejských. V letech 1865 až 1871 byla dokonce hlavním městem Itálie. Narodili se tu již zmíněný Dante, Boccaccio, Donatello, Brunelleschi, Botticelli a mnoho dalších, samozřejmě nelze nepřipomenout, že zde působil Michelangelo. Jeho mramorová socha Davida, za kterou údajně dostal víc peněz, než vydělal Leonardo da Vinci za celý život, je dodnes jedním z hlavních symbolů Florencie.

Pojďme se ale najíst

Bistecca alla Fiorentina
Bistecca alla Fiorentina

Florentská kuchyně je bohatá a já jsem z ní okusil jen malý kousek. Poprvé jsme tu byli v roce 2012 a já jsem se před cestou ptal rodilého florenťana Massima, co místního si mám dát. Bez váhání mi doporučil Bistecca alla Fiorentina. „Počkej, jedu tam na špagety a ty mi doporučíš biftek? V Itálii?“ … Představte si klasický T-bone steak, jenže… Bistecca alla Fiorentina musí být silný alespoň 5 centimetrů a maso pochází z místního skotu zvaného Chianina (čti kjanína, Italové nemají K). Větší část steaku tvoří roštěná, z druhé strany kosti ve tvaru T je svíčková, maso je dokonale šťavnaté. Zaplatíte přibližně 40 Eur, někde i více, ale steak váží minimálně jeden kilogram a běžně se objednává pro dva lidi (najedlo by se snad i pět). Je to dokonalost sama, nepřeháním.

Bistecca alla Fiorentina
Bistecca alla Fiorentina

Víno

K pití se (nejen ke steaku) hodí červené víno Chianti (čti kjanti) z údolí Val di Chiana. Pochopili jste správně, ze stejné oblasti, která dala jméno těm toskánským kravičkám. V restauraci ale můžete požádat o vino della casa (čti vino dela káza, ve Florencii si můžete dovolit i drobnou frajeřinku a říct vino dela kcháza, tady totiž říkají i kchoka-kchola). Vino della casa je v překladu domácí víno, v praxi to ale znamená rozlévané víno. Kvalita je běžně dobrá a cena ve srovnání s lahví ještě lepší.

Když se naopak budete chtít s vínem pořádně rozšoupnout, zabruste mezi toskánská supervína a vyzkoušejte třeba Brunello di Montalcino.

Domaine Sesti Brunello Di Montalcino DOCG 2009 0,75 l lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Jako další místní lahůdky k zakousnutí mi Massimo doporučil Lampredotto a Trippa alla Fiorentina. Obě jídla mají základ v hovězích (resp. telecích) dršťkách, přičemž lampredotto se většinou podává v housce na způsob dršťkového hamburgeru, trippa pak běžně na talíři jako hlavní jídlo. Obojí jsme zkusili v proslulé florentské tržnici Mercato Centrale (i lampredotto jsme tu dostali na talíři) a chutnalo. Mimochodem, v Římě si můžete dát Trippa alla Romana. Zkusil jsem a pak dokonce porovnal recepty. Nenašel jsem zásadní rozdíl, ten největší byl v použitém sýru – ve Florencii byl použit parmezán (Parmigiano Reggiano), ten v Římě typicky nahrazují místním ovčím sýrem Pecorino Romano.

Mercato Centrale, Florencie
Mercato Centrale, Florencie
Lampredotto a Trippa alla Fiorentina
Lampredotto a Trippa alla Fiorentina

 

Dolce aneb sladká tečka

K Itálii neodmyslitelně patří gelato (čti dželáto) a Florencie rozhodně není výjimkou. Tu nejlepší zmrzku jsme našli v gelaterii Santa Trinita. Není těžké ji najít. Dojděte k řece Arno, přejděte most Santa Trinita a jste tam. Příchutí tu najdete spoustu, zajímavá byla třeba sezamová (v šedé barvě, připomínající beton), já občas udělám exkurzi do různých chutí, ale jinak jsem věrný klasice jménem pistacchio (čti pistákio).

Gelateria Santa Trinita
Gelateria Santa Trinita
Nejlepší gelato ve Florencii
Nejlepší gelato ve Florencii

V toskánské a florentské kuchyni najdete dlouhou řadu dalších specialit, k dalším se třeba dostaneme někdy příště.

Najdi hotel ve Florencii

Pokud považujete informace v článku za užitečné, nestyďte se a sdílejte, můžete potěšit Vaše známé nebo známé Vašich známých. Děkuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *