Za pokémony do Wrocławi

Lovíte pokémony? Věřte nebo ne, v ulicích polské Vratislavi se jich potulují tři stovky. Vlastně nejde o pokémony, ale o malé bronzové trpaslíky. Polsky se jim říká krasnale.

Syzyfki
Syzyfki
Krasnale Pożarki
Krasnale Pożarki

Vratislav (Wrocław) byla založena pravděpodobně někdy v 10. století jako česká pevnost. Panuje obecný názor, že název získala po českém knížeti Vratislavovi I., ale jisté to není. Co jisté je, že v 16. století byla nejdůležitějším obchodním městem zemí Koruny české. Od 18. století se vlastníci střídali (Prusko, Napoleon, Německo) a od konce 2. světové války je součástí Polska. S více než 600 000 obyvateli je čtvrtým největším polským městem.

Noční Vratislav
Noční Vratislav

Krásná a opomíjená

Když se řekne Polsko a krásné město, většině turistů se vybaví Krakov. O Vratislavi, vzdálené z Prahy necelých 300 kilometrů, mluví s láskou jen ti, kdo ji navštívili. Centrum města vás svojí krásou doslova odzbrojí, i kdybyste toto město chtěli jakkoliv nenávidět. Vratislav je také městem studentů. Vratislavská univerzita (Uniwersytet Wrocławski) je  největší univerzitou Dolního Slezska, mimo ní je zde řada dalších škol. Díky tomu je město velice mladé a na rozdíl od krásného, ale turistického Krakova žije lokálním způsobem života. Desítky hospůdek, hlavní korza i zapadlé uličky jsou každý večer plné místních, převážně mladých lidí.

Vratislav získala pro letošní rok titul Hlavní město evropské kultury 2016více informací zde.

Kde se vzali trpaslíci?

Vratislavští trpaslíci Ślepak i Głuchak
Vratislavští trpaslíci Ślepak i Głuchak

V 80. letech minulého století byla Vratislav důležitým místem protikomunistického odporu. Recesistické hnutí Oranžová (nebo Pomerančová) alternativa bojovalo proti absurditě komunistického režimu absurdními kostýmy pestrobarevných trpaslíků. V ulicích Vratislavi pořádali happeningy, při nichž například rozdávali kolemjdoucím tehdy nedostatkový toaletní papír.

První bronzový krasnal (Papa krasnal – táta trpaslík) se objevil v roce 2001 ve Świdnické ulici. Bez oficiálního ohlášení, stejně jako se v ulicích zjevovali neohlášeně členové Oranžové alternativy. V roce 2014 už bylo v ulicích města přes 300 krasnalů.

Krasnale dnes mají svůj web, na adrese http://krasnale.pl/ najdete i mapu všech bronzových trpaslíků.

Z Vratislavi do světa

Wrocław
Wrocław

Podobně jako Vídeň, Berlín či Mnichov má pro Čechy Vratislav význam i při cestování do jiných zemí. Často se odtud dají sehnat levné letenky do destinací, které by z Prahy vyšly příliš draze.

Nechte se okouzlit atmosférou Vratislavi, až budete čekat na letadlo, nebo si sem zajeďte na víkend. litovat nebudete. Zaručuji vám, že slovo Wrocław se ve vašem mozku zabydlí v rubrice „krásy Evropy“.

A pokémoni? Jsem si naprosto jist, že je najdete i tady 🙂

Pokud považujete informace v článku za užitečné, nestyďte se a sdílejte, můžete potěšit Vaše známé nebo známé Vašich známých. Děkuji.

Najdi hotel ve Vratislavi

Aktuální počasí ve Vratislavi

Currently
Currently
Currently
Currently
Currently

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *