Berlín, ráj kebabu

V posledních letech si i u nás můžete dát kebab na každém rohu. Na ten pravý döner kebap si ale zajeďte do Berlína.

Ano, kebap, není to chyba, v Německu se setkáte převážně s tímto pojmenováním. Původ kebabu sahá až do Bagdádu (dnešní Irák) v 9. století a v Turecku se i dnes podává většinou na talíři s rýží. Döner kebab, tedy kebab podávaný jako rychlé občerstvení v pita chlebu, spatřil světlo světa (údajně) až v roce 1971 právě v Berlíně. Údajně proto, že němečtí Turci se dodnes přou o to, který z berlínských Turků byl tím prvním a jestli to vůbec bylo v Berlíně nebo jiné části Německa.

Proč je kebab v Berlíně nejlepší?

Tadim
Tadim Kebap

Dobrá, ten Berlín můžete brát trochu s nadsázkou, lépe by bylo říct obecně v Německu. Ale nechme Berlínu jeho prvenství jako obecně uznávanému rodišti tohoto pokrmu.

Vysvětlení rozdílu je jednoduché. Kebab v Německu vznikl a dodnes se na spoustě míst prodává jako turecké jídlo pro tureckou komunitu. Z toho vyplývá, že nejlepší kebab si pravděpodobně nedáte zrovna na Alexanderplatz. Tady bude pochopitelně cílovým zákazníkem turista. Tou nejlepší volbou je zajít do některé z tureckých čtvrtí, například Kreuzberg, Neukölln nebo Wedding.

Tady totiž grilují kebab pro místní. U stánků s kebabem uvidíte sedět strýčky a bratrance samotných prodavačů a ti si na kvalitu samozřejmě potrpí. Jinak by šli jinam, třeba za roh k dalšímu bratranci.

Abych vás ale nehonil po celém Berlíně mimo vaše plánované trasy, můžu vás uklidnit, ani v centru není kebab špatný. Jen je nad slunce jasné, že tam, kde lidé dělají něco sami pro sebe, dostanete většinou to nejlepší.

Kebab hitparáda

Kottiwood Gemüse Kebap
Kottiwood Gemüse Kebap

Na webu Top10Berlin najdete žebříček 10 nejlepších kebabů v Berlíně (včetně mapy). Některé z nich jsem vyzkoušel a můj názor se shoduje s některými komentáři pod článkem. Tadim (blízko metra Kottbusser Tor) , Kaplan Döner (hned u metra Leopoldplatz) a další byly skvělé, ale hned za rohem od Tadimu je neméně dobrý Kottiwood a téměř naproti Kaplanovi, kde nejvíc chutnalo mému synovi, je Pamfilya, která se zase stala mojí osobní jedničkou.

Zkrátka je celkem jedno, kam na kebab zajdete, rozdíly jsou malé a najdete si sami svého favorita.

Mapa vyhlášených kebab stánků v Berlíně

Döner, Dürüm, Gemüse, Yaprak, kdo se v tom má vyznat?

Není to tak složité …

  • Döner – kebab v rozkrojeném pita chlebu
  • Dürüm – srolovaný kebab v chlebové placce
  • Gemüse – zeleninový aneb vegetariánský kebab
  • Yaprak – označení kebabu z nejčistších plátků telecího nebo hovězího masa

A co gyros?

Rozdíl mezi tureckým kebabem a řeckým gyrosem je hlavně v koření a omáčce (v případě gyrosu tzatziki). Gyros bývá i z vepřového masa, což není případ kebabu.

Mit alles

Pamfilya
Pamfilya

Kdykoliv si objednáte kebab, dostanete otázku „S čím si ho dáte?„. I když neumíte německy, buďte si jisti, že na nic jiného se vás neptají. Stejně jako u nás doma přitom ukážou na množství druhů zeleniny, sýr a většinou tři druhy zálivky. Pokud už nejste znalci a nepreferujete konkrétní skladbu nebo nemáte averzi třeba k cibuli nebo chili, nestyďte se a naučte se odpověď mit alles (nebo správněji mit allem). Znamená to se vším a je to dobrá volba. Nebudou se na vás zlobit, jsou na to zvyklí, rozhodně to nebude nevšední přání.

Za kolik?

Ceny za kebab se v Berlíně pohybují zpravidla mezi 2,50 až 3,50 €, tedy podobně jako u nás. Vzhledem k tomu, že porce bývají obrovské, je kebab zároveň jednou z nejlevnějších možností, jak chutně a vydatně poobědvat nebo povečeřet. Mimochodem ten fantastický yaprak kebap v Pamfilyi jsme dostali někdy kolem půlnoci.


Bezpečnost v turecké čtvrti

Když se řekne turecká čtvrť, představí si spousta lidí něco jako pouze na vlastní nebezpečí. V Německu jsou již tři generace Turků, je tu celkem velká podobnost se situací Vietnamců v Čechách. Místní Turci žijí často v komunitách a udržují své kulturní a náboženské tradice, ale mluví o sobě jako o Němcích, německy samozřejmě mluví a k návštěvníkům svých obchůdků se chovají mile a slušně. Samozřejmě, že na neochotnou obsluhu a idiota můžete narazit jako všude jinde. Ale moje opakované zkušenosti s návštěvou tureckých čtvrtí jsou jen dobré.

Buďte přátelští a přátelští budou i oni. Jsou to obchodníci a rádi si s vámi poklábosí o své nabídce a třeba vám nabídnou i slevu. Stalo se mi, že jsem na začátku dne cestou z hotelu narazil na krámek, kde měli v mnoha velikostech a variantách měděnou džezvu, šíšu a spoustu dalších krásných neužitečností. Nechtělo se mi s nákupem běhat celý den po městě, tak jsem se zeptal, do kolika mají otevřeno. Pán se usmál a řekl, že opravdu dlouho. Dokud se bude svítit, můžu přijít a zaklepat.

Jako kdekoliv jinde je rozumné nenechávat peněženku vykukovat z otevřené tašky nebo kapsy, ale opravdu tady nebudete potkávat zloduchy s dlouhým nožem mezi zuby nebo za opaskem. Dovolím si tvrdit, že i v noci jsem si v berlínských tureckých čtvrtích přišel bezpečněji než na Václaváku nebo v Karlíně.

Aktuální počasí v Berlíně

Currently
Currently
Currently
Currently
Currently

Tržnice a turecké supermarkety

Při toulkách některou z tureckých čtvrtí nezapomeňte na turecké tržnice a supermarkety. Nejznámější a největší turecká tržnice je v ulici Maybachufer poblíž stanice metra Kottbusser Tor. Koupíte tu vše od nepřeberné nabídky koření, ovoce, zeleniny nebo sýrů až po pověstné turecké látky a koberce. Největší šrumec je tu v úterý a pátek od 11 do 18:30. I v ostatní dny tu ale najdete dost stánků.

V tureckých supermarketech vám bude přecházet zrak z orientálních čajů, tureckých káv, kozích, ovčích a jiných sýrů a jogurtů a jiných specialit.

No a co Currywurst?

Currywurst, ta tradiční berlínská lahůdka … třeba příště 🙂


Pokud považujete informace v článku za užitečné, nestyďte se a sdílejte, můžete potěšit Vaše známé nebo známé Vašich známých. Děkuji.

Najdi hotel v Berlíně


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *