AirBnB a další alternativy ubytování

Krátkodobé ubytování přes AirBnB je v poslední době čím dál populárnější, ale existují i další podobné služby. 

Ubytování v soukromí aneb hotely pláčou

V posledních letech se značně rozrostla obliba ubytování v soukromí, nejznámější službou tohoto druhu je AirBnB. Služba spočívá v tom, že kdokoliv (ano, klidně i vy) nabídne svůj volný pokoj, byt nebo dům k pronájmu. Sítě typu AirBnB mu snadno zajistí zviditelnění – kdyby inzeroval sám, nejspíš ho nikdo nenajde.

Pro cestující má ubytování v soukromí také své kouzlo. Lépe poznají místní kulturu a často získají větší komfort za nižší cenu, než kdyby využili služeb hotelu.

Výhody ubytování v soukromí

  • větší svoboda bydlení
  • často více prostoru (terasa, kuchyňka a další společné prostory, někdy celý byt nebo dům)
  • možnost seznámit se nejen s místními (ve vedlejším pokoji může být ubytovaný kdokoliv) a místní kulturou
  • nižší cena než v hotelu (většinou)
  • poskytovatelé ubytování často nereagují tak pružně nebo vůbec na období v sezóně/mimo sezónu

Nevýhody ubytování v soukromí

  • menší soukromí – paradoxně, když sdílíte pokoj nebo byt s dalšími návštěvníky, nebo když si chce majitel bytu pokecat…
  • není to hotel – většinou vám snídani nikdo neudělá, máte přece k dispozici vlastní nebo sdílenou kuchyň
  • žádná recepce 24/7 – majitel bytu často bydlí jinde a i kdyby bydlel ve stejném bytě, má svůj program, takže se může stát, že budete čekat hodinu na klíče, než přejede celé město, protože si zrovna musel odskočit; nedejbože se může stát i něco jiného
  • občasné sdílení společných prostor – toalety, koupelny, kuchyně, terasy, zahrádky…

Čtěte reference

Záměrně jsem ve výčtu nevýhod nepsal o tom, že pokoj a služby nemusí vždy odpovídat tomu, co se inzeruje na stránkách, protože to se stává i v případě hotelu. Čtěte pozorně reference ostatních návštěvníků dřív, než sami provedete objednávku.

Další podobné služby

AirBnB není jedinou službou svého druhu, na stejném principu fungují a za zmínku stojí třeba FlipKey, jehož provozovatelem je známý TripAdvisor, nebo Wimdu, kde jsme právě nedávno sehnali zajímavé bydlení v Římě. Na úvodní fotografii je dům přímo u moře a hradu v Monopoli. Na tomto místě ani žádné hotely nejsou, my jsme tu měli k dispozici celý byt přes AirBnB.

Zvažte sami, jestli dáte přednost hotelu nebo ubytování u někoho doma.


Pokud považujete informace v článku za užitečné, nestyďte se a sdílejte, můžete potěšit Vaše známé nebo známé Vašich známých. Děkuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *