Greenwich, oáza na předměstí Londýna

Templářský kostel
Templářský kostel

Do Greenwich se mi vážně nechtělo. Táhnout se někam za Londýn jen kvůli poledníku a observatoři? Z centra je to daleko už při pohledu na mapu a ještě dál, když začnete zjišťovat dopravu. 

Rozhodli jsme se až někdy po obědě. Předtím jsme navštívili Templářský kostel. To je ten, o kterém píše Dan Brown ve své legendární knize Da Vinci Code (česky s názvem Šifra mistra Leonarda).

Výhled z lanovky na O2 Arénu
Výhled z lanovky na O2 Arénu

Naším dalším cílem byla lanovka Emirates Air Line (Emirates Greenwich Peninsula). Svezli jsme přes Temži se od Královských doků k O2 Aréně. Jízda 1100 metrů dlouhou lanovkou trvala přibližně 10 minut a v nejvyšším bodě jsme se dívali na Londýn z výšky 90 metrů.

Royal Victoria Docks
Royal Victoria Docks
90 metrů nad zemí
90 metrů nad zemí
Emirates Greenwich Peninsula
Emirates Greenwich Peninsula

Četli jsme stížnosti pasažérů na špatnou viditelnost a houpání ve větru. My jsme měli štěstí na krásný den a trochu adrenalinu jsme si při houpání užili, ale nic to nebylo.

Od O2 Arény (resp. zastávky North Greenwich Station) jsme se ještě prošli ke Greenwich Peninsula Ecology Park a pak pokračovali typickým londýnským double-decker autobusem na zastávku National Maritime Museum. Pak už se před námi otevřelo neuvěřitelné prostranství hvězdárny v Greenwich.

Nultý poledník, Greenwich
Nultý poledník, Greenwich

Greenwich – zelená a bílá

Zelená a bílá barva jsou těmi nejsilnějšími vjemy, které mi zůstaly a asi navždy zůstanou v hlavě po návštěvě tohoto místa. Jarní park byl krásně svěží a se zelenou silně kontrastovala bílá barva budov muzea ve spodní části.

K značce nultého poledníku jsme si vyšlápli asi 300 metrů do kopce. To je sice jen asi čtvrtina délky celého parku, ale i tak jsme z vyhlídky měli fantastický výhled na údolí a východní část Londýna na protějším břehu Temže.

Greenwich panorama
Greenwich panorama
Královská observatoř
Královská observatoř
National Maritime Museum
National Maritime Museum

Bylo už pozdě a všechno tu bylo zavřené, ale ta hodinka strávená na vyhlídce za tu dlouhou cestu stála. Zvlášť v tak rušném městě, jako je Londýn, jsme tu cítili přímo ozdravné účinky. Greenwich byl pro mne bezkonkurenčně nejkrásnějším parkem Londýna a až si tu příště budu chtít odpočinout, pojedu znovu právě sem.

Aktuální počasí v Londýně

Currently
Currently
Currently
Currently
Currently

Najdi hotel v LondýněPokud považujete informace v článku za užitečné, nestyďte se a sdílejte, můžete potěšit Vaše známé nebo známé Vašich známých. Děkuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *