Na výlet do Barcelony

Barcelona patří mezi nejkrásnější a nejcharismatičtější evropská města. Pro ty, kteří se tam chystají poprvé, máme několik užitečných rad a tipů.

Jak se do Barcelony dostat

Barcelona je od Prahy vzdálená něco přes 1700 kilometrů. Jízda autem je tedy možná a v jistých případech se hodí, ale většina z nás zvolí leteckou dopravu. Přímý let do Barcelony trvá přibližně dvě a půl hodiny, při letu s přestupem počítejte se čtyřmi a více hodinami.

Průměrná cena zpáteční letenky za přímý let Praha – Barcelona je okolo 4000 korun. Kdo chce ušetřit, najde letenky s přestupem za polovinu i méně. Přímé lety do Barcelony zajišťují např. společnosti Vueling nebo ČSA.

Leťte přes Bergamo

Orio al Serio

Pro let s přestupem doporučujeme zvolit jako nejvhodnější přestupní letiště italské Bergamo. Toto letiště v blízkosti Milána má pro lety po Evropě zásadní význam a budeme se mu věnovat i samostatně. Mezinárodní zkratka letiště, jehož celý název je Orio al Serio International Airport Milano Bergamo, je BGY.

 

Hodně záleží na termínu cesty. Jestli v Barceloně musíte být v přesně stanoveném termínu, pak musíte přistoupit na ceny, které pro dané dny letecké společnosti nabízejí. My často cestujeme tak, že vybíráme termín podle ceny letenek.

Nejlevněji do Bergama létá WizzAir a Ryanair. Ceny za let Praha – Bergamo se pohybují ve velkém rozpětí, někdy dosahují i šílených 4500 Kč za jednu cestu, stačí se ale podívat na další lety o několik dnů později nebo dříve a najdete jednosměrné letenky klidně za 300 až 500 Kč. Pro lety s WizzAir doporučujeme jejich fantastický WIZZ Discount Club. Podívejte se na video a uvidíte, že se vám členství v tomto slevovém klubu vyplatí už na jednom zpátečním letu pro dva.

Nespoléhejte ale pouze na WizzAir, podobně lákavé ceny nabízí i Ryanair. Často létáme s jednou společností tam, s druhou zpátky. Tak je možné dosáhnout na ty nejnižší ceny letenek.

Z Bergama do Barcelony (a zpět) leťte s Ryanair. Letenku opět najdete za několik set korun, my jsme letěli přibližně za 15 €, tedy přibližně za 400 Kč. Jak vidíte, je možné letět do Barcelony a zpět za 1500 – 2000 Kč.

Tip navíc – když vám na přestupu zbyde víc času, bude hezky a nebudete chtít čekat v letištní hale, nejezděte do Milána. Je velké, roztahané, zabere to čas i peníze a neuvidíte nic. Jeďte raději do Bergama. Je to mnohem blíž a horní staré Bergamo je úchvatné. Jízdenky na autobus koupíte přímo na letišti, informace najdete zde.

Konečně jsme přistáli v Barceloně

Ten přestup nám pěkně trval, ale za tu cenu to stálo, ne? 🙂 Letiště v Barceloně je velké a moderní, patří mezi nejlepší letiště na světě. Přesto nás dokázalo přivítat takhle neuvěřitelným nepořádkem. Měli jsme pocit, že jsme někde v Asii a doufali, že takto nebude vypadat celá Barcelona.

Nepořádek na letišti v Barceloně
Nepořádek na letišti v Barceloně

Naštěstí šlo asi jen o nějaký výpadek služeb a jak město, tak letiště při zpáteční cestě vypadalo úplně jinak.

Z letiště do Barcelony

Z letiště do centra Barcelony vás odveze Aerobus. Podle denní doby jezdí po 5 až 10 minutách, jednosměrná jízdenka stojí 5,90 €, zpáteční (platnost 15 dnů od první jízdy) koupíte za 10,20 €. Jízdenky můžete koupit online, ale není to nutné, prodávají se i na letišti nebo při cestě zpět na náměstí Plaça de Catalunya. Cesta do centra trvá asi 35 minut a je překvapivě plynulá.

Podle toho, kde jste ubytováni, vystupte na Plaça d’Espanya, Gran Via-Urgell, Plaça Universitat nebo Plaça de Catalunya.

Pro cestu zpět na letiště máte k dispozici nástupní zastávky Plaça de Catalunya, Sepúlveda-Urgell a Plaça d’Espanya.

Stejně jako u nás je pro lety po EU vyhrazen Terminál 2. Jeďte autobusem A2. Autobus A1 by vás odvezl na Terminál 1.

Kde bydlet

Je na vás, jestli zvolíte hotel, hostel nebo třeba služby typu AirBnB. My čím dál víc preferujeme právě variantu ubytování v soukromí.

La Rambla

Najděte si místo v centru. Za nejlepší lokalitu pro ubytování považujeme bezprostřední okolí nejslavnější barcelonské ulice La Rambla. I když význam této ulice považujeme za přeceňovaný (nejvíc ze všeho asi připomíná pražskou ulici Na Příkopě), vidíme jasné plus v jejím umístění. Spojuje jedno ze dvou nejdůležitějších náměstí Plaça de Catalunya s přístavem.

Plaça de Catalunya
Plaça de Catalunya

El Raval

Po jihozápadní straně ulice La Rambla leží čtvrť El Raval (tady jsme bydleli my). Je trochu undergroundová, hodně multikulturní, hodně mladá a asi nejživější část města, desítky obchůdků a barů byly otevřeny dlouho do noci nebo až do rána. Celou noc ulicemi korzovaly davy mladých lidí a i když jsme četli nějaká varování o kriminalitě v této části města, připadali jsme si tu bezpečně i pozdě k ránu. Jediné, před čím vás v (celé) Barceloně bude varovat každý, jsou kapsáři. Proto jsme nenosili peněženky v otevřených kapsách a byli v tomto směru trochu ostražití, ale nezaznamenali jsme ani žádný pokus o okradení.

El Raval
El Raval
El Raval
El Raval
El Raval
El Raval
El Raval
El Raval

Ve čtvrti El Raval je také slavná tržnice La Boqueria. Leží přibližně v polovině La Rambly. Návštěvu této tržnice si nenechte ujít. Najdete tu všechno. Od čerstvé zeleniny a ovoce, přes maso, ryby, mořské plody, šunky a salámy po čokoládu, oříšky nebo víno. Přímo v La Boqueria si můžete dát i oběd nebo večeři. Nečekejte tu nízké ceny, čekejte kvalitu. Máme rádi italské tržnice, např. Campo de’Fiori v Římě nebo Mercato Centrale ve Florencii, ale La Boqueria na nás udělala asi největší dojem ze všech.

La Boqueria
La Boqueria
La Boqueria
La Boqueria
La Boqueria

Barri Gotic

Barcelonská katedrála

Na severovýchodní straně ulice La Rambla leží čtvrť Barri Gotic se svými klikatými uličkami a množstvím restaurací a obchodů. A také gotiky. Barri Gotic je asi nejmalebnější část Barcelony, tady vás rozhodně bude bavit bloudit a motat se. Je čistší než El Raval, ale také turističtější se suvenýry na každém rohu. Záleží na vás, čemu dáváte přednost. Ať už zvolíte El Raval nebo Barri Gotic, užijete si to.

Ceny ubytování jsou v Barceloně celkem příznivé (např. ve srovnání s Itálií). Ale nebojte se, oni si to Katalánci vyberou jinde 🙂

Doprava po Barceloně

Metro Barcelona

I když má Barcelona téměř o půl milionu víc obyvatel než Praha, je proti Praze asi čtyřikrát menší. Přesto má hustou síť metra, autobusů a příměstských vlaků. Navíc je ale Barcelona velmi přátelská k procházkám nebo jízdě na kole. Město je převážně rovné, ulice jsou pokryty hladkou dlažbou a velká část ulic je na sebe pravoúhlá. Když stojíte u přístavu a vidíte jednou ulicí až do hor za městem, je to zvláštní pocit.

Cena jízdenky na metro, autobus a městské vlaky stojí 2,15 €. Doporučujeme si koupit jízdenku T-10. Její cena je 9,95 € a platí pro 10 jízd. Pokud byste potřebovali jezdit do vzdálenějších míst, vyberte si jízdenku pro rozšířené zóny, i ta se prodává ve verzi T-10. A jestli jste fanoušci různých speciálních turistických jízdenek se slevami na atrakce, můžete, my jsme nevyužili.

Metro jezdí běžně od pět ráno do půlnoci, v pátek do dvou ráno, ze soboty na neděli celou noc. Informace o cenách, linkách a provozních hodinách (třeba během svátků) najdete na stránkách MetroBarcelona.

Noční autobusy jezdí po 20 minutách a skvěle pokrývají celé město.

Co v Barceloně navštívit

Snad každý, kdo v Barceloně nikdy nebyl, si vybaví jedno jméno – Antoni Gaudí – a jeho známé stavby. Ale Barcelona není jen Gaudí. Toto město je krásné na každém kroku. Možná nenabízí tak šokující monumenty jako třeba Řím, ale svým kouzlem vás drží v šachu pořád. Budete oslněni mnoha dalšími historickými i moderními stavbami, parky, plážemi, přístavem atd.

Počítejte s tím, že všechny památky jsou v Barceloně zpoplatněné. Dokonce i kostely. A ceny nejsou nízké. Některá místa nabízejí vstup zdarma první neděli v měsíci.

Začněme třeba u toho Gaudího, stejně vás zajímá nejvíc 🙂

Palau Güell

Palác Güell byl první důležitou Gaudího stavbou a začátkem jeho hvězdné kariéry. Leží přímo v centru, v boční ulici z La Rambly. Přesná adresa je Carrer Nou de la Rambla 3-5. Běžné vstupné je 12 €, první neděle v měsíci zdarma. Info a objednávka vstupenek nebo rezervace.

La Rambla v noci

Po známé ulici La Rambla jděte na sever, zastavte se ve zmíněné tržnici La Boqueria a pak pokračujte dál až na konec ulice. Dojdete na náměstí Plaça de Catalunya, důležitý dopravní uzel MHD. Náměstí je plné holubů a lidí. Ze severního rohu pokračujte ulicí Passeig de Gràcia (něco jako naše Pařížská), kromě spousty luxusních obchodů a hotelů a pestré architektury narazíte po levé straně na další Gaudího budovu, Casa Batlló.

Casa Batlló

Balkóny domu Casa Batlló připomínají lebky a kosti. Vstupné začíná na 23,50 €. Informace a online nákup vstupenek.

Casa Battló

Casa Milà

Asi o půl kilometru dál na stejné ulici, avšak na protější straně, na vás čeká další Gaudího skvost, dům Casa Milà, zvaný také La Pedrera. Vstupné začíná na 22 €. Informace a vstupenky online.

Casa Milà

La Sagrada Familia

K asi nejznámějšímu Gaudího dílu, katedrále La Sagrada Familia, dojdete od Casa Milà přibližně za 15 minut – vydejte se na severovýchod. Ani katedrála vás nepřivítá zdarma a dokonce kolem ní najdete plot. Jestli chcete dál, připravte si 15 € a více. Informace a nákup vstupenek.

La Sagrada Familia

Park Güell

Do parku Güell pěšky nechoďte, je to trošku z ruky. Nasedněte na zelené metro L3 (na náměstí Catalunya nebo na zastávce Liceu na La Rambla). Vystoupit můžete na zastávce Lesseps nebo Vallcarca. První vás dovede k hlavnímu vchodu, od druhé dojdete k parku shora z druhé strany. Od metra do parku vás čeká ještě asi kilometrová procházka do kopce. Většina parku je přístupná zdarma, za procházku placenou částí zaplatíte 7 € při nákupu online, 8 € na místě. Informace a online nákup vstupenek.

Park Güell
Park Güell

 

Tím máte hlavní Gaudího atrakce za sebou a můžete se věnovat dalšímu objevování města. Cestou potkáte spoustu další zajímavé architektury, ale nebudeme tu popisovat všechny barcelonské domy. Za zmínku určitě stojí například barcelonská katedrála a několik dalších bazilik a kostelů – projděte si gotickou čtvrť, je jich tu dost. I v kostelech se většinou platí vstupné.

Parky a jiná místa pro oddech

Barcelona je svými vnějšími prostory velice štědrá. Město je plné širokých bulvárů, obrovských náměstí a malých i velkých parků.

Vítězný oblouk

Určitě byste si neměli nechat ujít Parc de la Ciutadella s vítězným obloukem (Arco de Triunfo de Barcelona), promenádou z palem, hradem tří draků (Castell dels Tres Dragons), zoologickou zahradou, rybníčky atd. Je to nádherné místo plné mladých lidí a po nachozených kilometrech skvělé místo pro piknik v trávě. Nedivte se, když kolem vás budou poletovat zelení papoušci.

Z parku to máte už jen kousek na barcelonskou pláž. I mimo sezónu se tam projděte a můžete si tu i zaběhat.

Pláž Barcelona

Přístav Port de Barcelona je od pláže jihozápadně, ale je to pěkná procházka. Z města sem dojdete přímo po La Rambla (už chápete výhody této lokality?).

Port de Barcelona

Ještě dál na jihozápad od přístavu se nad plochou Barcelonou rozkládá hrad Castell de Montjuïc s vyhlídkou na město. Ze zastávky Paral-lel (fialové metro L2, zelené L3) jede na stejnou jízdenku lanovka Funicular de Montjuïc, podobná té naší petřínské. Většinu cesty ale jede pod zemí. Dál pokračujte kabinkovou lanovkou Telefèric de Montjuïc (jedna cesta za 12,50 €). Nebo si dejte výšlap.

Plaça Espanya a fontána

Plaça Espanya

Je jasné, že večer se budete chtít vydat k slavné fontáně Fonts De Montjuïc. Vemte to přes náměstí Plaça Espanya, hlavně večer je to neuvěřitelně živé a charismatické místo. Fontánu můžete chvíli sledovat od Benátských sloupů a čtyřsetmetrovou promenádou se přesunout až k místu dění. Světe div se, fontána je zdarma 🙂 Několik dní na začátku roku je fontána zavřená z důvodu pravidelné údržby, ale i tak tam zajděte. Provozní hodiny.

Fonts De Montjuïc
Fonts De Montjuïc

Jídlo a pití

O co je proti Itálii levnější bydlení, o to je dražší jídlo. Průměrná cena za hlavní jídlo, se kterou jsme se setkávali v restauracích, byla 15 – 20 €. Nabídka je ale pestrá. Různé tapas (předkrmy, chuťovky), paella, ryby a mořské plody, spousta skvělé zeleniny a ovoce, španělská vína, sangria…

Město je samozřejmě plné turistických pastí s přemrštěnými cenami, jinde zase lákají na nižší (ne nízké) ceny, ale chtěli byste nedobrou paellu za 300 korun?

Správná jihoevropská večeře ale není jedno jídlo. Jsou to předkrmy (tapas), často několik chodů a dezert. Nejlepší je jít na večeři s někým místním, kdo vám poradí, co a v jakém pořadí si dát. Nedivte se, že vás večeře pro jednoho vyjde na 30 – 50 €.

Máme pro vás alespoň tip na jednu slušnou restauraci od místního známého. Restauraci najdete kousek od vítězného oblouku.

Kebab tu stojí jako všude jinde v Evropě, kolem 3,50 €, a je dobrý. Také ceny v supermarketech jsou stejné jako jinde, v regálech s masem kraluje chorizo a jamón (šunka). Malé i velké supermarkety najdete na každém rohu.

Jamón

I ceny za pití v nočních klubech byly výrazně vyšší – 10 až 20 € za nápoj. V takovém případě jsme si občas rádi dali malé lahvové pivo za 6 € a pili s pocitem, jak to máme levné.

Tančíte?

Barcelona je opravdu živé město a byla by škoda jít v noci spát. Naštěstí je po celém městě spousta klubů, kam můžete zajít. Mezi ty známé patří např. Nitsa, Razzclub, Marula Café, Moog, Jamboree, La Terrrazza a další. Popis a adresy nejznámějších klubů najdete zde.


Barcelona toho nabízí mnohem víc a jistě si to najdete i sami. Protože zjistíte, že jedna návštěva nestačí, že toto město milujete. A milujete právě ten život v něm. Tak zas někdy příště 🙂

Aktuální počasí v Barceloně

Currently
Currently
Currently
Currently
Currently

 

 

1 komentář: „Na výlet do Barcelony

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *